Co tak naprawdę znajduje się pod pojęciem osiedle mieszkaniowe?

Agrobex poznań winogrady sprzedaż mieszkań

Z pojęciem „osiedle mieszkaniowe” spotykamy się praktycznie codziennie, szczególnie mieszkając w większych miastach, gdzie bloki stojące nieraz na bardzo małej przestrzeni zajmują czasami nawet połowę dzielnicy, a ciągła rozbudowa zapewnia dywersyfikację architektoniczną. Pojawia się więc pytanie, czy zespół wieżowców stojących blisko siebie można nazwać osiedlem? Czy może jednorodzinne domki pod wspólnym szyldem lepiej pasują do tej nazwy? Zastanawiając się nad wyborem nowego miejsca zamieszkania rozważamy zwykle właśnie rozmaite osiedla, dlatego najlepiej przyjrzeć się ich definicji od podstaw.

Osiedle mieszkaniowe według oficjalnych definicji to ujednolicona zabudowa mieszkaniowa z dodatkami obiektów handlowych i usługowych. Zwykle wewnątrz takiego osiedla znajdują się drogi przeznaczone do użytku wewnętrznego, jak i odpowiedniej klasy połączenia z głównymi drogami.

Sama koncepcja sięga początków XX wieku, na początku osiedla znane były głównie u naszych zachodnich sąsiadów, by wkrótce rozpowszechnić się na inne kraje i kontynenty. Osiedle mieszkaniowe może być własnością jednego człowieka, czy firmy, która administruje całość i dba o ogół.

Może również zdarzyć się tak, że budynki będą należały do różnych osób, które muszą wspólnie ustalać, jak najlepiej zarządzać całością. Zbudowanie takiego osiedla może być czysto zamysłem architekta, który gospodaruje przestrzenią od zera, tworząc zupełnie nowe obiekty mieszkalne, może mieć również podłoże historyczne, albo być związane z tradycją danego regionu, czy w przypadku miast – dzielnicy.

Plewiska domy z ogrodem Plewiska Domy i mieszkania z ogródkiem Poznań Plewiska, na sprzedaż od dewelopera - Develope Architekt Toruń - PRAPA