Folbluty a araby

W zawodach konnych biorą udział zazwyczaj albo folbluty, czyli konie czystej krwi angielskiej albo znane wszystkim tak zwane araby. Czym różnią się między sobą? Przede wszystkim tym, że konie krwi angielskiej są o wiele większe niż araby.

Kolejną różnicą na korzyść folblutów jest to, że są one kilka razy szybsze, na prawie każdym dystansie osiągają one lepsze czasy. Warto jednak wspomnieć, że araby są bardziej wytrzymałe niż konie krwi angielskiej, lepiej znoszą ogromne obciążenia podczas zawodów, wyścigów na płaskim torze czy też gonitw z przeszkodami, który są niezwykle wymagające.

Folbluty, czyli konie krwi angielskiej można podzielić na te wczesnodojrzewające i późnodojrzewające. Podział ten jest uwarunkowany tym, w jakim wieku mogą uczestniczyć w zawodach.

I tak, w derbach biorą udział dopiero folbluty, które ukończyły trzy lata. Warto podkreślić, że folbluty rozpoczynają swoją przygodę z wyścigami dość późno w porównaniu z arabami, a wynika to z faktu, że araby dojrzewają o wiele szybciej niż folbluty.

http://www.pharos.pl/