Jak pielęgnować końskie kopyta?

www.polandonscreen.pl

Jazda konna pojmowana jako sport, dość znacznie różni się od innych dyscyplin. Przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku oprócz człowieka zaangażowana jest jeszcze jedno żywe stworzenie. Już od pierwszych lekcji jazdy konnej, młodzi adepci tej sztuki są zwykle szkoleni również do pielęgnacji konia.

Aby robić to prawidłowo, powinni też wiedzieć, jakiego sprzętu potrzebują. Bardzo istotnym elementem pielęgnacji wierzchowca jest dbałość o stan jego kopyt. Powinniśmy bardzo starannie przykładać się do tej czynności, a żeby umożliwić sobie jej wykonanie, skorzystać z tak zwanej kopystki.

Za jej pomocą należy wyczyścić cały spód kopyta, szczególną uwagę poświęcając rowkom przy strzałce. Jeśli masz kilka koni, możesz używać do pielęgnacji ich kopyt jednej kopystki. Powinna być wytrzymała, by bez problemu usuwać także twarde lub mocno osadzone ciała obce.

Podczas czyszczenia kopyt za pomocą kopystki, powinniśmy także uważnie przyglądać się powierzchni końskich „stóp”. To właśnie obserwacje pomogą nam stwierdzić, jakie środki powinniśmy wybrać do dalszej pielęgnacji. Jeśli kopyta gniją, smaruje się je dziegciem.

Z kolei w przypadku pękających kopyt, warto sięgnąć po odpowiedni smar nawilżający.

administrator bezpieczeństwa informacji holo.pl