Ptasie mamy

Nie wszystkie przyszłe ptasie mamy poczuwają się do obowiązku samodzielnego wychowywania własnego potomstwa. Np. popularne w Polsce kukułki podrzucają swoje jaja do gniazd innych ptaków i tym samym zrzucają na nie obowiązek wychowania i wykarmienia swoich wiecznie głodnych piskląt. Kukułka zanim podrzuci jaja najpierw uważnie obserwuje zastępczą rodzinę, by oddać niewyklute potomstwo w dobre ręce.

Następnie podrzuca jaja i jednocześnie zjada jaja obcego ptaka, by zgadzała się ich liczba w gnieździe. Jednak nie tylko kukułki tak postępują, w świecie ptaków podrzucanie jaj jeszcze przed wykluciem się potomstwa jest bowiem popularnym zjawiskiem.Metoda podrzucania jaj do innych gniazd jest często praktykowana np. przez ptaki morskie.

Najczęściej swoje jaja podrzucają ostrygojady oraz kaczki edredonowe. Na matki zastępcze dla swojego potomstwa wybierają mewy, ponieważ są to ptaki najczęściej występujące w ich otoczeniu. Jednak szanse na to, że mewa wychowa obce pisklę są bardzo małe. Jeśli w gnieździe mewy wykluje się obcy potomek prędzej będzie potraktowany jako pożywienie, a nie jak nowy członek rodziny.

www.cezal.waw.pl