Tańczący dom w Pradze

Komorniki funkcjonalne mieszkania Komorniki Deweloper Komorniki, domy i mieszkania w Komornikach

Tańczący dom to zbudowany w 1996 roku awangardowy budynek mieszkalny w Pradze. Usytuowany jest w dzielnicy Nowe Miasto, na prawym brzegu Wełtawy, w pobliżu Mostu Alojzego Jiraska. Powstał w miejscu, gdzie wcześniej stał secesyjny budynek, który jednakże został zniszczony w czasie II wojny światowej podczas nalotu aliantów.

Ta nietypowa kamienica utrzymana w stylu zwanym dekonstruktywizmem, zaprojektowana została przez amerykańskiego architekta polsko – żydowskiego pochodzenia, Franka Owena Gehry’ego. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dopatrzeć się sylwetek tancerzy. Budynek ten nazywany bywa również pieszczotliwie „Ginger i Fred”, na cześć znanej pary tanecznej: Ginger Rogers i Freda Astaira.

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych praskich budowli. Znajdują się w niej przestrzenie biurowe, kawiarnia (na parterze) i restauracja z tarasem widokowym (na ostatnim piętrze). Każde piętro budynku ma inny rozkład.

Budowla jest ciekawie wkomponowana w kamienice Nowego Miasta, choć niektórych może razić zestawienie tradycji z nowoczesnością. Niewątpliwie jest wdzięcznym obiektem do fotografowania.

Właśnie dostałem zwrot vat z francji za paliwo. Dzięki Vat Ref!